İzmir-Çeşme arasında sakin, huzur dolu bir kıyı kasabası düşünün. Berrak suları sizi ferahlatırken, çam ormanlarında doğayı içinize çektiğiniz, bağlarla çevrili vadilerde özgürce dolaştığınız, zeytinliklerinin doğallığıyla büyülendiğiniz, tarih kokan sokaklarda geçmişe dönebileceğiniz, birçok kültüre ev sahipliği yapmış, Ege’nin nadide beldesidir URLA.

Antik çağlardan günümüze, bölge adını şarapçılıkla duyurmuş; İyonlar, Persler, Romalılar ve son olarak Türkler tarafından eşsiz ve vazgeçilmez kabul edilmiştir.

Türkiye’de bağcılık denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir Urla. Verimli bağlarında Fransız şaraplık üzümlerden Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah (Şiraz), Chardonnay, Alicante Bouchet, Sangiovese, Nero D’avola, Türk menşeili şaraplık üzümlerden; Boğazkere, Bornova Misketi ve Sultaniye üzümleri yetiştirilir.

Bu zengin mirasın bugünkü temsilcilerinden Urlice Bağcılık ve Şarapçılık kazandığı başarılarla kendisini ispat ederken, Urla’nın antik üzümlerinden Urla Karası ve Gaydura’yı geliştiren Urla Şarapçılık, kullandığı son teknoloji sistemler ve aldığı uluslararası ödüller ile adını şarap dünyasına duyurmuştur. USCA ise yörenin diğer antik üzümü olan Foça Karasıyla üretilen ilk kırmızı şarabın altına imzasını atmıştır. MMG Şarapçılık “Şatomet” büyük ses getiren Bornova Misketi ve gece hasatları ile, Mozaik Şarapçılık ise uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller alan “Mahrem” markası ve şarap dünyasının yeni hibrid üzümleri ile bölgenin adını öne çıkarmaktadır.

Çakır Şarapçılık, hayal anlamına gelen “Somnium” ürün serisi ile şaraphanenin kurulduğu topraklarda mübadele sonrası sökülen bağları tekrar yuvalarına kavuşturmuştur. Perdix Şarapçılık, Urla’nın tarihi dokusuyla modern mimariyi birleştirdiği özel bir görselliği olan şaraphanesinde 100 dönüm arazisinden elde ettiği 5 farklı çeşit üzümden şaraplarını üretmektedir. İkidenizarası Şarapçılık, Yağcılar Köyü’nü tarihi ile tekrar buluşturmayı ve şaraphane ile köyün bilinilirliğini arttırmayı hedeflemekte, kuşbakışı olarak tam iki deniz arasında konumlanan bir noktada bulunmaktadır.

Urla Bağ Yolu olarak; geçmişin geleceğe taşındığı bu kasabada sizleri aramızda görmekten ve doğanın bizlere sunduğu mucizeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.